TOP

#

«єВорог»: як українці в окупації допомагають нищити армію РФ

  • Досье
  • 27.03.2024 14:39

У Мінцифрі нагадують, що треба не забувати відписуватися від чат-бота та видаляти історію

570 тисяч разів українці скористалися чат-ботом «єВорог» і повідомили про пересування техніки чи особового складу армії РФ або допомогли виявити колаборантів. Дані, що їх повідомляють люди, ретельно перевіряються та потрапляють на мапи ситуаційної обізнаності : так Сили оборони оперативно планують знищення російських військових об’єктів. Попри усі спроби РФ зламати «єВорога», він працює. Персональні дані в бот не підтягуються – однак, користуючись ним, все одно треба дотримуватися заходів безпеки. Як допомагає «цивільна розвідка» на окупованих територіях України, які є запобіжники від дезінформації та, власне, про безпеку для людей – в інтерв’ю Донбас Реалії (проєкту Радіо Свобода) розповів Мстислав Банік, керівник із розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації України.

Як взагалі з’явилася ідея співпраці з людьми через «єВорог»?

– Коли розпочалося повномасштабне вторгнення, українці всіляко намагалися сповістити Збройні сили України про сили та пересування окупантів: кого, де і в якій кількості вони бачили. Хтось це публікував у соцмережах, інші надсилали інформацію в різні структури, зокрема, і до нас, в Мінцифри.

Мстислав Банік, керівник із розвитку електронних послуг у Мінцифрі

Мстислав Банік, керівник із розвитку електронних послуг у Мінцифрі

З одного боку – це був суспільний запит: люди хотіли допомогти своїм захисникам, з іншого – державний: військовим важливо було розуміти, яка ситуація на окупованих територіях.

Ми почали розробляти чат-бот «єВорог» 27 лютого 2022 року, а вже 7 березня – він запрацював. У нього є свої відмінності від інших ботів, які мають схоже завдання.

По-перше, щоб подати інформацію про ворожі сили, необхідно підтвердити свою особу через «Дію». Ніякі персональні дані в чат-бот таким чином не підтягуються, але якщо немає цього додатка, то ви нічого не зможете нам передати. Така ідентифікація важлива, щоб відрізати можливість росіянам подавати будь-яку інформацію, закидати фейки, спамити, взагалі відвертати увагу. Запити приймаються тільки від верифікованих користувачів.

По-друге, у нас є «перша лінія підтримки», яка перевіряє ці заявки: геолокації, правдивість, прибирає «дублікати», якщо кілька людей надіслали схожу інформацію.

Це принесло свої результати. У перші тижні [роботи боту] ми отримали інформацію від понад 200 тисяч людей. Це величезні масиви даних безпосередньо з місця. Як кажуть наші західні колеги – «Civil Intelligence»/«цивільна розвідка». Уже на другий місяць роботи чат-бота, у квітні 2022 року, ми допомогли [Силам оборони] знайти 33 системи управління зв’язком окупантів «Редут-2УС».

Як скористатися чат-ботом « єВорог» ?

1. Перейти за посиланням у смартфоні.

2. Натиснути «Авторизуватися» та підтвердити особу в застосунку «Дія».

3. Вибрати, що саме ви бачили, – техніку чи особовий склад.

4. Надіслати фото чи відео.

5. Обрати область зі списку та відправити геолокацію техніки чи живої сили.

6. Описати своїми словами те, що побачили.

– Ви вже сказали про «першу лінію підтримки», яка фільтрує запити. Як ви перевіряєте інформацію?

Запити проходять два етапи верифікації: перша – візуальна перевірка на логіку: чи точно це той об’єкт, який був в запиті; друга – це вже робота за алгоритмами, узгодженими з силовими структурами. Після чого дані з них потрапляють на мапи ситуаційної обізнаності та автоматизованого ведення бою, якою користуються Сили оборони.

У перші тижні ми отримали інформацію від понад 200 тисяч людей

Там ця інформація верифікується за іншими джерелами – БПЛА, 102, супутники, від людей, які зателефонували на гарячу лінію, з бота СБУ, від розвідників, з камер спостереження. Далі вирішують, чи відправляти її Силам оборони. Ця інформація дає змогу військовим оперативно планувати знищення конкретних об’єктів.

Буває, що хтось не розібрався, що це наша техніка, і скидають фотографію, мовляв, дивіться, що тут є. Були і інші кейси, – на жаль, колаборанти в Україні є, – коли ми розуміли, що це фото української техніки й військових, а там було спеціально оброблено, зафотошоплено, і подавалося нам запитом до «єВорога». Це не дуже великий відсоток, але були й такі заявки.

– Зазвичай заявки в чат-бот надходять з новооокупованих територій?

– І не тільки. Є люди й на тих територіях, які були окуповані з 2014 року, які також чекають на повернення до України й на момент, коли ЗСУ звільнять ті населені пункти.

Результати роботи чат-бота за 2 роки. Запити також надсилають люди з міст, які вже 10 років в окупації

Результати роботи чат-бота за 2 роки. Запити також надсилають люди з міст, які вже 10 років в окупації

– Поясніть для тих, хто хоче допомогти ЗСУ через чат-бот «єВорог», яка інформація для вас є важливою?

– Будь-яка інформація про пересування і сили ворога. Важливо: стежити за нашими соцмережами. Час від часу ми там публікуємо запити на певні види техніки. Тобто Сили оборони можуть приходити з конкретними запитами. Наприклад, радіолокаційні станції конкретного типу, і дають приклад, як це виглядає. І от треба знайти саме таку радіолокаційну станцію в певній зоні окупованої території.

Чим ширшою буде надана інформація, тим кориснішою вона буде

Це не значить, що не треба перевіряти усі інші види техніки. Просто людина, яка знає про конкретний запит від Сил оборони, зверне увагу, якщо поруч з нею виявиться радіолокаційна станція. Тоді вона сповістить про це через чат-бот. І дійсно, дуже часто Сили оборони приходять із конкретними запитами.

Через чат-бот можна подати й відео, і фото, і текстову інформацію. І якраз в останній було б добре отримувати структуровану інформацію. Не просто десь когось бачив. А якщо є можливість, то порахувати кількість техніки чи людей, чи вказати, що конкретно там може бути російський склад чи стоянка, але обґрунтувати свої підозри. Чим ширшою буде надана інформація, тим кориснішою вона буде.

Найкоротша історія російсько-української війни

2014

2022

Дивитись на сайті

– Про що найчастіше повідомляють у своїх запитах українці?

– Пересування танків. Але повідомляють і про іншу військову техніку, і про вибухові об’єкти, і про колаборантів. Щодо останніх – ми передаємо інформацію, а потім ними займається Служба безпеки України.

Загалом за ці два роки українці скористалися нашим чат-ботом 570 тисяч разів. І продовжують надсилати інформацію і зараз.

– Які рекомендації з безпеки ви могли б дати тим, хто користується ботом на окупованих територіях?

Не зберігайте інформацію на своєму телефонові, видаляйте ці фото та відео з галереї. А ще перевіряйте папки «видалені», бо це місце, де можуть відновити інформацію. Може мати негативні наслідки. Не забувайте відписуватися від чат-бота та видаляти історію. Не потрапляйте на очі російським військовим. Фотографії й відео – це важливо, але нема нічого важливішого за життя наших громадян. Тому не наражайте себе на небезпеку.

– Чи відомо вам: російське командування якось намагалося протистояти вашому чат-ботові?

– Ми з ними постійно в протистоянні. Вони й ботів намагалися використовувати, і спамити канал, і купу скарг накидали. Але все продовжує працювати. Чат-бот виконує свої функції.

– Вважаєте результат, на який розраховували, коли розробляли чат-бот, досягнутим?

– Можна буде сказати, що все вдалося, коли переможемо у цій війні. От після перемоги ми точно зможемо впевнено сказати, що чат-бот виконав свою функцію. Зараз – це ще все процес.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім’я не буде розкрите.

Wiki