TOP

#

Дрони, а не газони: керівництво Обухова відсторонили через гроші на ЗСУ

  • Досье
  • 28.03.2024 13:24

Читать на русском

Дрони, а не газони: керівництво Обухова відсторонили через гроші на ЗСУ

Дрони, а не газони: керівництво Обухова відсторонили через гроші на ЗСУ

В Обуховській громаді смерть мера Олександра Левченка у жовтні 2022 року, воєнний стан та відстрочка виборів фактично на рік заблокували роботу. Політичне життя звелося до боротьби за мерське крісло, кризу поглибила відставка секретаря, який увесь час виконував обов’язки очільника. Приводом для відставки стало питання фінансування оборонних закупівель для ЗСУ. Наразі політична боротьба все ще триває, сесії з обрання нового очільника – затягуються. Обухівщина таким чином вже ризикує отримати військову адміністрацію.

Як дізналася , 14 березня мала відбутися 55-та позачергова сесія Обухівської міськради з обрання нового секретаря. Проте для проведення сесії забракло кворуму.

Попередньо 6 березня в.о. голови, секретар ради Сергій Клочко звільнився. Поштовхом для розгортання скандалу, що і спричинило відставку, стало болюче питання – фінансова підтримка ЗСУ.

Також у місцевих групах зауважують: зриви сесій можуть призвести до того, що громада потрапить під керівництво військової адміністрації й тоді депутати Обухова звільняться “від своїх тяжких обов’язків” у боротьбі за владу. Адже громада залишилася без секретаря, й обов’язки керівника виконує перший заммера Анатолій Верещак.

Та і в цій історії є своя проблематика. Люди розділилися на два опозиційні табори. В пабліках лунають заяви, що відставка проголосована і справедлива, дає громаді шанс для змін. Разом з тим, в інших кажуть — все дійство відбувалося під тиском та порушенням регламенту.

Історія скандалу

У жовтні 2022 року після важкої хвороби помер голова Обухівської громади Олександр Левченко, який керував містом 10 років. Після його смерті керівництво і перейшло до рук секретаря ради. Як з’ясувала , заяви із закликами до секретаря покинути пост лунають ще з 2023 року. Прилюдно це вперше сталося 6 березня під час громадського зібрання, де від низки депутатів та за ініціативи мешканців пролунав ультиматум почати спрямовувати бюджет міста на фінансування військових підрозділів.

Ультиматум простий: виконати рішення ради й закупити Mavic T3, FPV-дрони та комплектуючі, прилади нічного бачення на 14 млн гривень. Сергій Клочко обрав відставку.

 qkxiqdxiqdeihrant

На фото: заява секретаря Сергія Клочка щодо звільнення з посади

7 березня депутати підтримали відставку секретаря під час таємного голосування. Проте, у зв’язку з відсутністю кворуму, сесію щодо обрання нового керівника перенесли на 14 березня. Проте і вона не зібрала необхідну кількість депутатів. На засідання прибуло всього два народних обранці.

Та засідання знову відвідала громадськість, яка не приховувала обурення щодо зневаги депутатів до обрання нового очільника громади, обговорення якого із сесійної зали продовжилося вже на публічних майданчиках у місцевих пабліках.

Порушення

Так, депутат Богдан Яцун (“Голос”) 12 березня оприлюднив допис, зауваживши, що їхня фракція підтримує зміну секретаря, “але тільки в законний спосіб”, а події у раді нині більше схожі на “початок узурпації влади, а не посилення відповідальності влади перед громадою”. Тож фракція вирішила спрямувати офіційне звернення до секретаря та Сектору уповноваженого із запобігання та виявлення корупції.

У зверненні зауважено: в голосуванні взяли участь два депутати з наявним конфліктом інтересів, оскільки – є працівниками виконкому. Мова про завідувачку Сектору з питань охорони здоров’я Ірину Ткаченко та начальника відділу молоді, фізичної культури та спорту Максима Єльського. Вони підтвердили участь у голосуванні підписами щодо одержання бюлетенів. А проголосувати мало – 19 депутатів з 21 присутнього.

Тож фракція вимагає від секретаря зупинити рішення Лічильної комісії з результатів таємного голосування і винести на повторний розгляд заяву секретаря. А Сектору – звернутися до правоохоронців і зафіксувати порушення депутатів.

Депутатка Наталія Щеголенко (“Голос”) в пабліку “Голос Обухівщини” підтримала позицію Яцуна, зауваживши, що складання повноважень не має відбутися через “брудні методи”. Та, на її думку, деяким депутатам головне “швидше звільнити секретаря” і “прикритися” тим, що “звільнити хотіла громада”.

“Це фактично було зроблено свідомо і навмисно, щоб вистачило голосів для звільнення секретаря. Хто це затіяв мені добре відомо. Так само нас дурять на виборах, а потім розповідають, що все чесно і всі святі”, – йдеться у її дописі.

З порушень депутатка озвучила заяву секретаря, яка не відповідає законодавчим вимогам, відсутність проєкту рішення з офіційним оприлюдненням. Тобто жоден із документів не дає законних підстав для припинення повноважень секретаря, може бути оскарженим і нести ризики для прийнятих рішень радою у майбутньому.

Андрій Яковина (“Європейська Солідарність”) теж зауважив у Facebook, що звільнення очільника громади було вкрай необхідним рішенням та все ж відбулось в незаконний спосіб, що і спровокувало низку спекуляцій та може загрожувати життєдіяльності міста.

Накипіло!

У коментарі КВ вже екссекретар Сергій Клочко (“Слуга народу”) розповів, що заяву він написав під тиском громадськості та депутата від “Голосу” Богдана Яцуна на основі звинувачень щодо невиконання секретарем рішення сесії про придбання дронів і комплектуючих до них, організації їхньої збірки волонтерами.

“Відповідно до законодавства, бюджетного кодексу, громади не мають права самостійно закуповувати будь-яке військове обладнання. Лише приймати рішення і після перераховувати кошти для батальйонів, бригад. Чим і займалися, а командири вже самостійно купували необхідне для виконання бойових завдань. Та найстрашніше звинувачення: що я лукавлю під час прощання з нашими полеглими Героями на площі, проголошуючи патріотичні слова, висловлюючи підтримку родинам військових, і що винен в їхніх смертях, бо рада не забезпечує необхідним. І все це під крики “Ганьба!”. Під час прощання з воїнами у мене серце обливається кров’ю. Я не хочу, щоб на мене вказували пальцями й плювали у спину. Ці звинувачення і стали фінальною точкою. Я прийняв рішення. Я хочу дивитися людям прямо в очі. За крісло не тримаюся, я виконував все, згідно з законодавством. На фракції партії заявив, що заяву не відкликатиму. Щодо законності всієї ситуації нехай надають коментарі судові органи”, – резюмував він.

Офіційне звернення секретаря до мешканців громади було оприлюднено 12 березня. Звернення супроводжують скріни відповідей Мінфіну, якими Клочко обґрунтував “бездіяльність” у закупівлях на ЗСУ, пояснюючи, що нинішнє законодавство не дозволяє громадам здійснювати прямі закупівлі для військових потреб.

Претенденти

Наступна сесія може бути скликана на менше як 12 депутатами за умови, що 17 депутатів будуть готові винести на голосування пропозиції щодо претендентів на посаду нового секретаря.

Наразі на цю посаду претендують двоє депутатів. Свою кандидатуру у коментарі підтвердила депутатка Лариса Ільєнко (“Батьківщина”), прокоментувавши й ситуацію щодо відставки секретаря.

“Вважаю, що на секретаря здійснив тиск депутат від партії “Голос” Богдан Яцун, про що наголошував і сам секретар. Сесія відбулася, більшість проголосувала, закон ніхто не порушував, тож те, що пишуть у місцевих пабліках, не є дійсним. Проте, якщо хтось не задоволений, то має Конституційне право звернутися до суду, який і встановить, чи законно звільнили секретаря. Причин для відставки й питань до секретаря багато, проте він з гідністю виконував свої обов’язки, допомагав ЗСУ. Більшістю депутатів внесене подання, щоб обрати мене новим секретарем”, – розповіла Ільєнко журналістці КВ.

Лариса Ільєнко на місцевих виборах у 2020 році висувала свою кандидатуру на мера, обіймаючи посаду очільниці Обухівської райради. Перебувала у партії “Солідарність”, від якої й зайшла у депкорпус райради. Ільєнко має “Благодійний фонд Лариси Ільєнко “Київська Русь”, засновниця ГО “Здоровий рух”. У 2016-2019 роках керувала ПАТ “АТЕК” (колишній завод “Червоний екскаватор”), яке фігурувало в кримінальній справі про незаконне заволодіння майном. Як писали онлайн-медіа, на території колишнього заводу свого часу здійснювалося виведення активів.

За підтримки депутатів про готовність взяти на себе обов’язки секретаря заявив у публічному просторі й депутат від “Голосу” Богдан Яцун (“Голос”).

“Одні купують, а інші, як Клочко, говорять, немає підстав. Клочко сказав, що не проводитиме закупівлі, тому наша фракція проголосувала за звільнення. Не думав, що він подасть у відставку, нашою метою було достукатися. Не сподіванкою ж стало голосування за відставку його власної фракції “Слуга народу”. На сесії були присутні бійці місцевого 135-го батальйону, які нині перебувають на лікуванні, їхні дружини. І на 10 млн гривень мали відбутися закупівлі саме для цього батальйону. Батальйон зазнає великих втрат, маємо 13 полеглих. Ситуація напружена й ігнорувати надалі це питання не можна. Обрання секретаря – складна процедура: половина складу ради має внести пропозицію поіменно з підписами депутатів, а більшість – проголосувати. Якщо депутати мене підтримують, я готовий взяти на себе відповідальність і робити відповідні закупівлі. Та і в цій історії я більше військовий, а не депутат. Командир зводу, був на трьох ротаціях, одержав важке поранення у Бахмуті. Наші бійці жертвують собою на передовій, а місцеві політики бояться виконувати рішення. Я ж відчуваю відповідальність за хлопців, які зараз воюють”, – розповів вже у коментарі депутат Богдан Яцун.

Про Богдана Яцуна відомо, що він також балотувався на пост мера у 2020 році. Був постійним помічником у низки народних депутатів. Керує відділом адвокації в громадській спілці “Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ”. З 2015 року депутат Обухівської міської ради. Співзасновник Обухівського осередку ВМГО “Пласт Національна скаутська організація України”. Від 24 лютого 2022 року – військовослужбовець ЗСУ, командир взводу механізованої роти 135 батальйону Сил тероборони, учасник бойових дій, був важко поранений у Бахмуті в травні 2023 року.

Голос народу

Ініціатори “перевороту”, громадськість, наразі у пабліках активно обговорює заявлених претендентів. І бачення, хто має стати новим секретарем, кардинально розділились. Є ті, хто не підтримує жодних претендентів, як і ті, хто пішов далі й зареєстрував петицію із закликом до депутатів обрати секретарем саме їхнього претендента.

Перспектива

За словами депутата Яцуна, 18 депутатів, у числі “Слуги народу” та “За Майбутнє”, запропонували на посаду нового секретаря депутатку Ільєнко. Та кворуму, аби проголосувати цю пропозицію на ініційованій депутаткою сесії 14 березня, не вистачило. На думку депутата, причина банальна – представники партійної коаліції могли передумати й відкликати свої голоси, аби обміркувати все детально і все ж висунути в кандидати когось з-поміж своєї коаліції або фракції. І значну роль у виборі, звісно, відіграють обласні керівники. Наразі тривають переговори між всіма фракціями.

Зауважимо, що в міськраді, до відставки Клочка і за часів покійного мера Левченка, діяла коаліція з трьох фракцій – “Слуг народу”, “Європейської Солідарності” і “За Майбутнє”.

Очевидно, депутати не поспішатимуть скликати чергову сесію до моменту визначення із претендентами на крісло секретаря. Та у перспективі, якщо рада не збиратиметься і не виконуватиме свій функціонал, є небезпека, що в Обухові можуть запровадити військову адміністрацію. І такі прецеденти, за словами депутата Київоблради (“Європейська Солідарність”) та юриста Романа Титикала, вже траплялися не лише на Київщині (Гостомельська громада), а й в інших областях країни (Запорізька міськрада, Чернігівська міськрада). У випадку Обухова, відповідна пропозиція може висуватися Київською ОВА.

“У законі прописано: міськрада має збиратися не рідше, чим раз в три місяці, як й обласна. За виключенням розгляду петицій і земельних питань. Тож постає інше юридичне питання: скільки часу має не збиратися рада, щоб її визнали неуповноваженою і запровадили військову адміністрацію? Як на мене, три місяці. Проте, якщо в раді триває конфлікт і ще місяця не минуло, як зняли секретаря, і тривають комунікації, це не значить, що вже завтра запровадять військову адміністрацію. Адже існують і політичні процеси: збираються голоси, щоб обрати нового секретаря, потрібен час визначитися із кандидатурою, а для цього депутати мають досягти певного консенсусу. Та, якщо консенсусу таки не досягнуть, то мають запровадити військову адміністрацію”, – розповів у коментарі КВ Титикало.

Нагадаймо, як повідомляла раніше , з 2022 року наразі на Київщині п’ять громад залишилися без мерів (Бориспільська, Березанська, Феодосіївська, Гостомельська, Обухівська), а ще низка продовжує переживати пертурбації зі зміною влади.

Через конфлікти між владою і депкорпусом у лютому 2022 року добровільно склав повноваження голови Калитянської громади Юрій Плакса та депутати продовжують саботувати роботу ради й під керівництвом секретаря Сергія Рудницького. У січні 2022 року депутати Бородянської громади достроково припинили повноваження голови Олександра Сахарука, наразі очільника поновлено на посаді, але судові процеси не завершені.

На хвилі земельних скандалів в червні 2023-го написав заяву і пішов на відпочинок за станом здоров’я і мер Березані Володимир Тимченко. Обов’язки мера Федосіївської громади виконує секретар ради Ігор Москаленко. Після деокупації Гостомельської громади й вбивства очільника Юрія Прилипка, у громаді через скандали на відбудові неодноразово змінювалося керівництво й запровадженої військової адміністрації.

Так, восени 2023 року мер Борисполя Володимир Борисенко залишив пост мера на час перебування у лавах ЗСУ. Також у вересні склав повноваження одіозний очільник Федосіївської громади Микола Пянчук, якому депутати планували висловити недовіру і відкликати за народною ініціативою через те, що покинув громаду під час запровадження воєнного стану.

З осені 2023 року неодноразово підіймається питання громадськістю і звільнення мера Переяслав Вячеслава Саулка, першочергова причина – спрямувати бюджет міста на ЗСУ.

Wiki