TOP

#

«Пляжі – тир для військових, дорога до моря прострілюється»: Путін наказав розвивати туризм на Азові

  • Факты
  • 09.04.2024 07:14

Курорт Кирилівка на узбережжі Азовського моря в Запорізькій області

Російська влада заявила про наміри розвивати туризм на окупованому Приазов’ї. Президент РФ Володимир Путін у кінці березня провів нараду з окупаційними чиновниками регіону, після чого стало відомо про плани побудувати цілорічний морський курорт на Обитічній косі поблизу міста Приморськ Запорізької області.

В якому стані насправді перебувають курортні об’єкти у регіоні? Як змінився туризм у Криму за 10 років окупації і чи зацікавлена Росія у розвитку цієї сфери на всіх захоплених територіях? Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

«Сто готелів на 15 тисяч номерів»

Призначений Росією керувати окупованою частиною Запорізької області Євген Балицький назвав згаданий проєкт наймасштабнішим на захоплених територіях півдня. За його словами, біля Приморська планують понад 100 готелів на 15 тисяч номерів. Все це начебто збільшить потік туристів до 2 мільйонів осіб на рік і дасть понад 20 тисяч нових робочих місць, запевняє Балицький.

Євген Балицький

Євген Балицький

А от представник «міністерства спорту та туризму» окупованої частини Запорізької області Сергій Мерцалов нещодавно заявив, що курорти Бердянська, Приморська та Кирилівки на узбережжі Азовського моря «є безпечними для відпочивальників і цього року готові прийняти туристів».

На ці заяви відреагував голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров. Він зазначив, що частину готелів та баз відпочинку окупанти використовують для розселення російських військових. Багато туристичних об’єктів, каже, розграбовані, а інфраструктура занедбана.

«Минулого літа бази в окупованому регіоні були заповнені всього на 10%, тому плани окупаційної влади про 2 млн туристів – це брехня», – написав Федоров у своєму тегерам-каналі.

Іван Федоров

Іван Федоров

«Потьомкінські села»

Голова громадської організації «Азовська гостинність», власник одного з готелів у Кирилівці Денис Катюха розповів «Новинам Приазов’я», що російська окупаційна влада намагається продемонструвати розвиток туристичної сфери у регіоні, хоча насправді ситуація не відповідає дійсності.

Кирилівка, Запорізька область, архівне фото

Кирилівка, Запорізька область, архівне фото

«Ознаки туристичного сезону і підготовка до туристичного сезону така сама, яка лягає в загальну канву політики загарбників – створити гарну картинку підготовки мирного життя, в тому числі в курортному сезоні. Тому вони дуже багато про це розповідають, дуже багато йде реклами, дуже багато йде сюжетів. Але всі ці сюжети повторюють ті «потьомкінські села», які були ще при Катерині ІІ. Тобто з однієї сторони – це гарна картинка, а з іншої – не зовсім гарна, бо розруха навколо. Хоча окупанти зараз вкладають великі кошти й сили в ці території, щоб показати гарну картинку», – розповів він.

«В багатьох готелях живуть військові»

За словами Катюхи, готель, який йому належить, окупаційна влада відібрала, зараз там також хочуть запустити туристичний сезон.

Думаю, що не дуже комфортно жити і відпочивати, якщо тут лежиш на пляжі, а над тобою літають гелікоптери

Денис Катюха

«Вони навіть вкрали наш сайт з усіма текстами та фото. У нас перед початком 2022 року мав би бути побудований на території великий конференц-зал з рестораном. На жаль, війна нам не дала завершити це будівництво. Вони це будівництво просто закрили парканом і нібито все добре. У 2021 році був побудований і працював вже басейний комплекс з підігрівом. Зараз вони це виставляють як здобуток: «Нарешті в Кирилівці зʼявився басейн з підігрівом». В багатьох готелях живуть військові. Думаю, що не дуже комфортно жити і відпочивати на пляжі, а над тобою літають гелікоптери. Адже на сусідніх базах, на сусідніх територіях живуть військові, і деякі пляжі вони навіть використовують як тир», – зауважив підприємець.

Російські солдати на танку в місті Попасна на Луганщині з побутовими речами, травень 2022 року

Російські солдати на танку в місті Попасна на Луганщині з побутовими речами, травень 2022 року

Після того, як у готелях живуть російські військові – там не залишається вцілілого майна, стверджує співрозмовник. З кожною ротацією витягують все більше і більше – вікна, ліжка, подушки, постіль, посуд, знімають навіть паркани та металочерепицю й вивозять, розповідає чоловік.

«Тобто, як ми кажемо, лишається спалена земля. Крім того, на колишній території санаторію «Кирилівка» розташований, так би мовити, реабілітаційний центр для поранених російських військових, і з такими сусідами не дуже комфортно відпочивальникам», – зазначив Катюха.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Як у Криму та на Кавказі»

Призначений Росією керувати окупованою частиною Херсонської області Володимир Сальдо також заявив про плани розвивати туристичну галузь у цьому регіоні.

За його словами, щоб відпочивальникам було зручніше діставатися курортів лівобережної Херсонщини, на окупованій частині півдня будуть розвивати транспорт. За п’ять років нібито планують модернізувати 320 кілометрів автошляхів на азово-чорноморському напрямку. Крім того, на узбережжі Азовського моря передбачається будівництво мережі очисних споруд, пропорційною до збільшення кількості туристів, зазначив Сальдо. Він наголосив, що Азовське узбережжя начебто матиме такий самий рекреаційний рівень, як у «найкращих курортів» окупованого Криму та Кавказу.

Володимир Сальдо

Володимир Сальдо

Міський голова Скадовська Олександр Яковлєв розповів «Новинам Приазов’я», що окупаційна влада вимагає від підприємців, які залишилися в окупації, відкривати свої заклади для проведення туристичного сезону.

Ніхто не може сказати, чи будуть туристи, чи не будуть

Олександр Яковлєв

«Вони кажуть, що будуть розвивати курорт, якісь там навіть шалені програми ухвалюють. Реально це виливається в те, що вони зробили інвентаризацію кожного об’єкта на березі моря. Зараз спілкуються з власниками й переконують їх, щоб вони відкривалися до туристичного сезону. Це або заклади харчування, або заклади розміщення. При цьому зрозуміло, що ніхто не може сказати, чи будуть туристи, чи не будуть. Але те, що вони вимагають відкриватися і кажуть, якщо ви не будете відкриватися, то ми його чи заберемо, чи ми, можливо, в якесь управління візьмемо і когось поставимо іншого, хто буде працювати на ваших об’єктах, не звертаючи на права власності», – розповів мер Скадовська.

«Дитячі табори з бійцями РФ»

За даними посадовця, на території дитячих таборів Скадовська, яких налічувалося близько 20, живуть російські військові. Найбільш відомий табір – комунальний заклад «Слава», який належав Криворізькій міськраді.

Порожній пляж Скадовська, 29 квітня 2021 року

Порожній пляж Скадовська, 29 квітня 2021 року

«Там з першого дня розміщуються військові. Вони не просто там зробили собі базу, там всі під’їзди перекриті, стоять блокпости. Прилегла територія доволі значна і перебуває під контролем військових, тому там просто так не покатаєшся. Отже, говорити про нормальне функціонування там якихось курортних закладів навряд чи можна. Один-два вони, напевно, в місті показово запустять. Швидше за все, це будуть приватні бази тих людей, які зареєструвалися за російським законодавством і будуть працювати. Але це буде винятком, ніж правилом», – переконаний Яковлєв.

Підготовка до курортного сезону у Скадовську поки не ведеться, каже посадовець. На його думку, цього року там навряд чи буде масовий потік відпочивальників. Зокрема, за словами Яковлєва, пляжі та прилеглі території неготові, а деякі заміновані. Разом з тим, як і раніше заборонена навігація – вихід в море на катерах. Доступний для відвідування – хіба що центральний пляж.

«Небезпечний відпочинок»

Колишній керівник проєкту з розвитку туризму Приазов’я Олександр Файнін розповів, що до повномасштабного вторгнення у цьому регіоні за сезон відпочивали 5 млн туристів.

Олександр Файнін

Олександр Файнін

«Ми завжди розраховували, в першу чергу, дійсно на туристів з України, тобто на внутрішніх туристів. І завжди декларували таку позицію, що інфраструктура має відповідати міжнародним стандартам, але ж, перш за все, її мають використовувати саме українці. Що змінилося? Перш за все, ті засоби розміщення – готелі, пансіонати, санаторії, які розташовані на окупованій території, зайняті військовими адміністраціями, казармами, ще якимись військовими об’єктами. Але все-таки ця влада, я впевнений, що вона тимчасова, вона вже вирішила, що там надовго. Тому зараз вони планують розвивати туризм», – каже Файнін.

На Приазов’ї є вся необхідна інфраструктура для розвитку курортної галузі, втім, туристів там навряд чи побільшає, додав експерт. Він також прокоментував наміри російської влади розвивати курорт на Обитічній косі:

Насправді це поховання грошей або їхнє відмивання

Олександр Файнін

«Це, мабуть, якийсь проєкт якогось олігарха. Насправді це поховання грошей або їхнє відмивання. Ще з минулого року нам відомо, що вони запрошують своїх громадян до Приазов’я. Я навіть бачив деякі коментарі під цими рекламними оголошеннями, тобто самі ж росіяни пишуть, що в реальності там прострілюється дорога, там небезпечно, тобто пересічні громадяни усвідомлюють, що це небезпечно. Я так розумію, що не дуже багато буде охочих їхати на ці курорти».

Крим – «заморожений курорт»

Колишній головний спеціаліст відділу курортів і туризму Євпаторійської міської ради Сергій Вікарчук впевнений, що у захоплені курорти Приазовʼя чекає не найкраща доля. Він розповів «Новинам Приазов’я», що за 10 років російської окупації Крим перетворився на «заморожений курортний регіон».

Сергій Вікарчук

Сергій Вікарчук

«Звичайні реновації перед початком сезону, ніяких величезних інвестицій. Розбудови мережі нових готелів або санаторно-курортної бази не відбулося. Відбулося багато локальних відновлень парків, скверів, набережних. Але фактично, якщо подивитися, то нічого не змінилося. Вони ставили потім і своїх керівників на ці бюджетні інвестиційні програми, але воно все грабувалося просто. Об’єкти не всі введені досі в експлуатацію», – каже він.

Можемо відкрити будь-яку камеру, вебкамеру будь-якої набережної в Криму, і ми побачимо, що напливу туристів немає

Сергій Вікарчук

До Криму весь цей час туристи приїжджали, але окупаційна влада зазвичай перебільшує їхню кількість, вважає Вікарчук.

«Окупаційний уряд маркетингово, в політичному контексті, намагається донести до суспільства думку, що їх (туристів – ред.) там було понад 10 мільйонів майже кожен рік. Насправді це абсурд, тому що ми знаємо, що коли в Криму було дуже багато туристів, там ходити набережними було некомфортно. Відверто, там боком можна було ходити. А зараз ми можемо відкрити будь-яку камеру, вебкамеру будь-якої набережної в Криму, і ми побачимо, що такого напливу немає», – наводить приклад експерт.

«Портрет туриста змінився»

Насправді, каже Вікарчук, в окупованому Криму – постійний туристичний спад, «працюють тільки санаторії, які мають держзамовлення», що дуже змінило портрет туриста. Відпочивальників зараз мало цікавлять якісь історичні або культурні місцевості, чи гори, каже він.

«Їх цікавить якийсь санаторій найдешевший і тиждень там десь побути. При тому, що їм іноді доводиться тиждень доїжджати до цих курортів», – зауважив Вікарчук.

Вкладати кошти у туризм на окупованих територіях Херсонської і Запорізької областей, поки йдуть активні бойові – це марнотратство, вважає Вікарчук. На його думку, єдина мета, яку може переслідувати окупаційна влада за цих умов – це освоєння виділених бюджетів.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п’яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

ООН від початку повномасштабного вторгнення РФ підтвердила загибель в Україні 9 701 цивільного, йдеться у звіті за 25 вересня 2023 року. Реальна кількість жертв, вказують аналітики, є набагато більшою.

Усього із 24 лютого 2022 року ООН зафіксувала в Україні 10 582 випадків загибелі цивільних людей, а також щонайменше 19 875 випадків поранення цивільних. Про це заявив верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк 22 лютого 2024 року.

«Ймовірно, що реальна кількість втрат серед цивільних осіб є набагато вищою», – кажуть в місії.

Wiki