TOP

#

Україна отримала 4,5 млрд євро від ЄС за програмою Ukraine Facility

  • Инсайды
  • 01.04.2024 10:34

Україна отримала 4,5 млрд євро від ЄС за програмою Ukraine Facility

Україна отримала 4,5 млрд євро перехідного фінансування від Євросоюзу в межах програми Ukraine Facility.

Про це повідомила перша віцепрем’єр-міністерка України міністерка економіки Юлія Свириденко.

Передбачається, що Україна зможе отримати другий транш розміром 1,5 млрд євро у квітні 2024 року після оцінки виконання п’яти індикаторів, необхідних для цього.

"Ми знаходимось за крок до початку реалізації програми Ukraine Facility. На цьому тижні Уряд затвердив український План для реалізації цієї програми й тепер ми чекаємо на його оцінку з боку Європейської комісії та затвердження комітетом країн-членів ЄС. Після цього програма Ukraine Facility остаточно набере чинності. Її реалізація допоможе суттєво посилити стійкість національної економіки, покращити бізнес-клімат, збільшити рівень надходження інвестицій та темпи зростання ВВП. Кошти, які Україна зараз отримала від ЄС, підуть на покриття поточних потреб державного бюджету та сприятимуть забезпеченню макроекономічної стабільності", зазначила Юлія Свириденко.

Відповідно до регламенту Ukraine Facility, в рамках перехідного фінансування Україна може отримати до 1,5 млрд євро щомісяця до моменту остаточного затвердження Плану для Ukraine Facility. При цьому перехідне фінансування почало діяти з 31 грудня 2023 року. Це дозволило Україні залучити 4,5 млрд євро у березні 2024 року сумарно за перші три місяці року. Наступні 1,5 млрд євро Україна зможе отримати у квітні після виконання індикаторів для перехідного фінансування.

Нагадаймо, у лютому 2024 року Європейський парламент затвердив регламент програми Ukraine Facility. Відповідно до нього, обсяг підтримки України від ЄС протягом 2024-2027 років складе 50 млрд євро, з яких 38,27 млрд євро буде спрямовано на підтримку державного бюджету.

План для Ukraine Facility – це технічний документ, необхідний для реалізації програми фінансової підтримки України від ЄС. Загалом він включає понад 150 індикаторів за 69 напрямками реформ, виконання яких заплановане на період до 2027 року. План розроблявся в повній синхронізації з ключовими міжнародними партнерами України. З огляду на це, передбачені Планом індикатори частково відповідають вже наявним міжнародним зобов’язанням України в рамках інших угод.

План для Ukraine Facility також передбачає 16 інвестиційних індикаторів, що входять до загального переліку змін. Для їх виконання необхідно продовжити та посилити програми щодо розвитку інфраструктури, розмінування, відновлюваної енергетики, підтримку малого та середнього підприємництва тощо.

Протягом 2024 року планується реалізація понад 36 індикаторів за напрямками удосконалення управління державними фінансами, боротьби з корупцією, управління державною власністю, розвитку людського капіталу, покращення бізнес-середовища та розвитку пріоритетних галузей.

Передбачається, що останній платіж в межах виконання умов програми надійде у 2028 році за підсумками виконання індикаторів за IV квартал 2027 року.

План не є загальною стратегією відновлення, є лише однією зі складових заходів Уряду щодо розвитку та відновлення України. Основний фокус Плану здійснюється на розвитку секторів та галузей, що можуть дати найбільший позитивний ефект для зростання національної економіки.

Підготовка Плану для Ukraine Facility відбулася під керівництвом першої віцепрем’єр-міністерки України – міністерки економіки України Юлії Свириденко та команди Міністерства економіки України у співпраці з іншими міністерствами та профільними органами державної влади, а також у постійних консультаціях з представниками Європейської комісії.

До створення Плану також були активно залучені представники бізнесу, громадських організацій, парламенту, а також представники регіонів. Київська школа економіки здійснювала аналітичну та організаційну підтримку при розробці документа за підтримки UK International Development від уряду Великої Британії. Загалом у Плані було частково або повністю враховано 133 пропозиції від представників бізнесу та 84 від громадських організацій.

Нагадаймо, що Україні все ще вистачить усіх необхідних ресурсів на два місяці. Однак США можуть погодити фінансування допомоги Україні, Тайваню та Ізраїлю в найближчі два місяці, тоді ситуація покращиться.

Ще більше гарячих та ексклюзивних новин – у нашому телеграм-каналі та Facebook !

Wiki