TOP

#

«США втрачають довіру і лідерство» через невиконання своїх обіцянок перед Україною: аналітики

  • Инсайды
  • 02.04.2024 10:41

Президент Джо Байден виступає з промовою у Конгресі США. Йому аплодує віце-президентка Камала Гарріс, поруч сидить спікер Палати представників республіканець Майк Джонсон. Вашингтон, США. 7 березня 2024 року

Як впливає на авторитет США гальмування підтримки України і невиконання обіцянок перед країною , яка вже третій рік стримує повномасштабну російську агресію? Які перспективи ухвалення пакету американської допомоги Україні? І чим насправді ризикують Сполучені Штати? «Голос Америки» зібрав думки аналітиків, що звучали під час обговорення в «Атлантичній раді».

Гальмування у Конгресі з ухваленням пакету допомоги Україні та несміливість США надіслати Україні вкрай необхідну авіацію та далекобійні ракети – серед причин успіхів російської армії на полі бою в Україні, зокрема, взяття Авдіївки. Таку думку висловив під час дискусії колишній посол США в Україні Джон Гербст, а тепер – старший директор Центру Євразія в «Атлантичній раді».

З огладу на те, що спікер Палати представників Майк Джонсон заявив, що Конгрес може повернутися до розгляду цього вкрай житєво важливого для України законопроєкту, або ж «законопроєкту із деякими важливими нововведеннями», як сказав Джонсон, після закінчення Великодніх канікул, тобто аж 9 квітня, Гербст вважає, що дуже є мало шансів, що допомога буде ухваленна до початку травня.

«Я не думаю, що це станеться цього місяця, у квітні. Але в травні, я гадаю, є великий шанс, що це буде зроблено. Якщо так станеться, то ще є шанс запобігти катастрофі на полі бою в Україні», – вважає Джон Гербст.

Клопотання про звільнення спікера Джонсона матиме достатньо голосів

Гербст

Він нагадує, що вже півроку американські законодавці не можуть ухвалити законопроєкт про пакет допомоги Україні, але побоювання спікера Джонсона втратити роботу, міркує Гербст, може його мотивувати винести таки цей законопроєкт на голосування.

«Якщо не буде чітких кроків спікера у наступні тижні щодо цього законопроєкту, ми будемо бачити появу клопотання про звільнення [спікера], яке матиме достатньо голосів законодавців, щоб її підтримати», – сказав Гербст.

Джон Гербст, колишній посол США в Україні, директор Євразійського центру при «Атлантичній раді»

Джон Гербст, колишній посол США в Україні, директор Євразійського центру при «Атлантичній раді»

Криза довіри до США

Затягування із цим голосуванням вже має негативні наслідки для інтересів США у світі, переконаний Гербст.

Зокрема, Європа шукає нових лідерів в коаліції із допомоги Україні.

«Франція зараз говорить про те, щоб вжити заходів, щоб допомогти Україні, включно із відправленням військ в Україну, бо вона бачить вакуум, який повністю ми самі створили», – наголошує Гербст.

«Очевидно, що на кону – американське лідерство. Ми відновимося, я в цьому не сумніваюся, але ми маємо це зробити швидко і ми маємо відновитись сильними»

Європа – не сліпа і має щось робити в умовах американського «паралічу у здатності ухвалювати рішення», вважає голова київського Центру оборонних стратегій Андрій Загороднюк, колишній міністр оборони.

США великою мірою втрачають авторитет у Європі

Загороднюк

«США великою мірою втрачають авторитет у Європі. Багато людей не заявляють про це публічно за присутності американської делегації в кімнаті, але вони про це дуже відверто кажуть, коли американців в приміщенні немає.

Я брав участь у кількох стратегічних сесіях з експертами та урядовцями європейських країн, і в кожній з них ставили питання: як пробудити Європу у випадку, якщо США не будуть лідером коаліції»

Андрій Загороднюк, міністр оборони України у 2019-20 роках

Андрій Загороднюк, міністр оборони України у 2019-20 роках

Затягування в ухваленні рішень підриває вплив Сполучених Штатів на світовій арені, погоджується директорка інституту Маккейна Евелін Фаркас.

Вплив наш буде зруйнований

Фаркас

«Ми все ще будемо мати силу, але вплив наш буде зруйнований. І якщо чесно, це також демонструє деякі вразливі місця в демократії (коли маленька група людей впливає на політику)»

Експертка наголошує, що деякі республіканці, які виступають проти допомоги країні, виправдовують свою позицію тезами російської пропаганди.

«Ці крайньоправі особи використовують ті ж самі меседжі, якими користується Кремль, коли йдеться про нашу позицію щодо нинішньої війни агресії проти України. Вони часто кажуть: «Ну, Україна все одно програє». … Але Україна не програє, Україна все ще перемагає, ми просто зараз перебуваємо у дуже складній ситуації, але є великі причини вірити, що Україна може перемогти, і переможе незабаром, якщо отримає необхідне озброєння чи то від нас, чи від європейців», – зазначила Фаркас.

Не варто «зв’язувати українцям руки» своїми порадами

Директорка інституту Маккейна скептична щодо повідомлень ЗМІ про те, що США нібито рекомендували Києву не атакувати дронами російські нафтові об’єкти.

Раніше стаття про те, що представники Адміністрації Байдена просили про це українських високопосадовців, з’явилася в Financial Times. Фаркас вона вважає, що США не повинні обмежувати українців в цілях.

Ми в позиції, коли ми не надали Україні необхідного озброєння

Фаркас

«Якщо ми в позиції, коли ми не надали Україні необхідного озброєння, щоб змінити ситуацію на полі бою, я не думаю, що ми повинні зв’язувати українцям руки порадами, в яких ми самі добре не розібралися», – каже Фаркас.

Вона наголошує, що українські атаки по військових об’єктах в Криму та в Росії є стратегічно важливими для ЗСУ та загалом для майбутнього цієї війни.

«Для нас зараз важливо не відохочувати Україну від вживання військових тактичних операційних заходів, бо вони важливі психологічно і з часом можуть змінити розрахунки, якщо ми також активізуємо поставки озброєнь»

На думку Фаркас, вразливим місцем росіян є не лише нафтові об’єкти. Вона вказує на нещодавню статтю у виданні «Економіст», згідно із якою росіянам зараз «катастрофічно бракує стволів до артилерійських гармат».

Самостримування – причина кризи лідерства

На питання аудиторії, чому Байден та Шольц досі вагаються із надсиланням в Україну ракет великої дальності, Джон Гербст відповідає – «через самостримування».

«Відповідь проста і сумна, вони налякані ядерними погрозами Путіна», – каже він.

Несміливість адміністрації Байдена надіслати Україні більш досконале озброєння … на жаль, це має великий вплив

Гербст

Неспроможність ухвалити рішення у Вашингтоні та небажання надсилати більш досконале озброєння в Україну – серед основних чинників, які послаблюють лідерство США серед союзників.

«Несміливість адміністрації Байдена надіслати Україні більш досконале озброєння … на жаль, це має великий вплив. Європейські лідери говорять про те, чи можемо ми довіряти США у майбутньому, цей коментар часто роблять і в Україні. Є також хвилювання, що станеться після президентських виборів у США. Американське лідерство вимагає того, щоб цей пакет ухвалили», – зазначає Гербст. На його думку, якщо США, замість допомоги, нададуть Україні позику, як це пропонують деякі республіканці, це буде «сумно, але не трагедія».

Колишній міністр оборони Загороднюк переконаний, що Україна погодиться на будь-який формат передачі озброєнь – чи то позику на довготривалий термін чи іншу підтримку.

Визнати на міжнародному рівні уряд Росії «кримінальним»

Як можна змінити ситуацію?

Андрій Загороднюк рекомендує визнати на міжнародному рівні уряд Росії «кримінальним», щоб міжнародні бізнеси не мали спокуси повернутися на російський ринок.

«Чому досі немає трибуналу, чому досі немає правової кваліфікації того, що сталося? Затягування з цим дає компаніям сигнал, ми просто на тарілці їм підносимо ідею, що одного дня якісь дивовижні переговори стануться, що є дуже малоймовірно, бо не можна вести переговори з тим, хто хоче тебе вбити», – розповідає експерт.

На думку колишнього посла США в Україні Джона Гербста, щоб американці активніше підтримували ідею допомоги України, Білий дім та лідери республіканців разом мають у зверненні до народу проголосити Росію «нашим головним ворогом».

Нам необхідна чіткість від наших лідерів, що Москва – це загроза для США

Гербст

Гербст зауважує, що спікер Джонсон у промовах говорить про необхідність стримування Китаю, але не згадує про необхідність стримувати Росію.

«Нам необхідна чіткість від наших лідерів, що Москва – це загроза для США. Тоді б питання щодо допомоги Україні було б менш контроверсійним. Воно не повинно бути таким», – вважає Гербст.

«Росія завдає атак по американських посадовцях лазером «гаванського синдрому», кібератаки по США, вони скрізь підривають наші інтереси. То ж наш інтерес – допомогти Україні перемогти Путіна. Ми маємо припинити самостримування і надіслати Україні зброю для перемоги. Якщо ми надішлемо Україні все, про що нас коректно просять, — ракети великої дальності ATACMS, літаки F-16 в необхідній кількості, танки в необхідній кількості, радіоелектронне озброєння, протитанкове обладнання — то Україна виграє цю війну. Це буде добре не лише для України, але це також відновить американське лідерство і, можливо, допоможе продемонструвати всьому американському народу, що спосіб зробити Америку знову величною – це не дозволити ворогу викрасти одну з країн в Європі», – зазначив Джон Гербст.

Wiki