TOP

#

Польща завозить у ЄС підсанкційну деревину з Білорусі за фальшивими документами,

  • Резонанс
  • 27.03.2024 10:52

деревина

Білоруську деревину, яка потрапила під санкції, ввозять на територію Європейського Союзу через Польщу, використовуючи підроблені документи про те, що продукція прямує з Казахстану. У польській митниці кажуть, що не мають фізичної можливості перевіряти справжність усіх митних декларацій.

Про це йдеться в спільному розслідуванні Білоруського розслідувальницького центру, проєкту української редакції Радіо Свобода "Схеми" та видання Gazeta Wyborcza, передає ЕП.

Розслідувачі виявили, що після запровадження санкцій щодо деревини з Білорусі суттєво зріс імпорт у ЄС дерева з Казахстану.

Так, за даними Євростату, у 2022 році з Казахстану ввезли товарів із дерева на 14 млнв євро, а в 2023 році цей показник збільшився майже вп’ятеро – до 68 млн євро.

Журналісти проаналізували один із контрактів між казахстанською фірмою Nurr-electro та польською PLRBL на поставку палісаду із сосни на суму майже 1 млн євро. Контракт датований жовтнем 2022 року, поставка – початком 2023 року.

"Виявилося, що підписи та відбитки печаток на документі казахстанської Nurr-electro сфальшовані, і, як зазначили двоє незалежних експертів із графічного дизайну, накладені на документи за допомогою фоторедактора", – йдеться в матеріалі.

Окрім того, юрист казахстанської компанії Nurr-electro Арман Тулієвич у коментарі журналістам зазначив, що "не було фінансових операцій за такою угодою, не те що товару" і "у нас немає такої печатки".

Представник білоруської компанії-перевізника "Галлардо" зізнався, що товар із Білорусі: "ми з Казахстану не везли, ми з Білорусі везли, нам там завантажили".

При цьому єдиний власник польської компанії-покупця PLRBL Олег Янович відмовився відповідати на запитання журналістів.

Розслідувачі за допомогою джерел на ринку з’ясували, що відвантаження деревини відбувалось зі складу білоруського підприємства, власником якого є згаданий Олег Янович.

У польському Міністерстві закордонних справ у відповіді на запит журналістів заявили, що питання обходу санкцій не належить до їхньої компетенції.

У Митній службі Польщі заявили, що не мають фізичної можливості перевіряти всі митні декларації.

"Із Міністерства внутрішніх справ Польщі надійшла відповідь, що за викладеними в запиті фактами розпочалася перевірка, але від подальших коментарів відомство утрималось", – йдеться в матеріалі.

Автор: Галина Ялівець

Wiki