TOP

#

«Ми не погоджуємося на безкарність» – 44 країни у Гаазі підтримали створення спецтрибуналу щодо РФ

  • Секреты
  • 03.04.2024 04:25

Учасники міжнародної мирної конференції «Відновлення справедливості для України» в Гаазі, Нідерланди, 2 квітня 2024 року

Росія повинна заплатити за збитки, завдані війною Україні, заявили представники 44 західних держав – учасниці міністерської конференцію щодо відновлення справедливості для України.

«Ми підтверджуємо рішуче засудження актів агресії з боку РФ проти України; ці акти, включаючи спробу незаконної анексії регіонів України, є кричущими порушеннями Статуту ООН є порушенням міжнародного права, що тягне за собою державну відповідальність РФ, загрожують міжнародному миру і безпеці, ставлять під сумнів повагу до міжнародного порядку, заснованого на правилах, і підривають демократичні цінності», – йдеться у декларації учасників конференції.

Учасники заявили, що вони віддані роботі «на створення спеціального трибуналу» для розслідування та судового переслідування російських злочинів.

У декларації наголошується, що всі ймовірні міжнародні злочини, скоєні в контексті агресії РФ проти України, у тому числі воєнні злочини, злочини проти людяності та злочин агресії, мають бути повністю розслідувані.

Країни-учасниці нагадали про визнання зобов’язання РФ нести правові наслідки всіх її міжнародно-протиправних дій в Україні або проти України, включаючи відшкодування шкоди, і привітали відкриття – менше ніж через рік після його створення – Реєстру для отримання, обробки та реєстрації претензій щодо шкоди, завданої внаслідок російської агресії.

«На даний момент Реєстр працює в повному обсязі. Подати позов може кожен, хто зазнав шкоди внаслідок агресії Росії. На сьогоднішній спільній конференції «Відновлення справедливості для України» ми зобов’язалися продовжувати об’єднувати зусилля для досягнення відповідальності та компенсації», – заявила на конференції очільниця МЗС Нідерландів Ханке Бряунс Слот.

За її словами, станом на вечір вівторка, 2 квітня, було отримано понад 100 позовів про компенсацію.

«Менше вісімнадцяти місяців тому це була лише ідея. На сьогодні Реєстр запрацював у повному обсязі. Реєстр є першим кроком до повноцінного механізму компенсації…Безкарність процвітає через мовчання. Сьогодні ми говорили. Ми сказали єдиним, чітким, гучним голосом: ми не погоджуємося на безкарність – ні в Україні. Ніде», – наголосила вона.

Реєстр збитків, завданих агресією Росії, запрацював 2 квітня.

Про створення Міжнародного реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України, оголосили у травні 2023 року. На той момент понад 40 країн та ЄС приєдналися або висловили намір приєднатися до угоди про Реєстр збитків.

Станом на лютий 2024 року було відомо, що потреби на відбудову України складають вже майже 486 мільярдів доларів. Такі результати третьої оцінки збитків і потреб (RDNA3), яку український уряд провів спільно зі Світовим банком.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п’яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

ООН від початку повномасштабного вторгнення РФ підтвердила загибель в Україні 9 701 цивільного, йдеться у звіті за 25 вересня 2023 року. Реальна кількість жертв, вказують аналітики, є набагато більшою.

Усього із 24 лютого 2022 року ООН зафіксувала в Україні 10 582 випадків загибелі цивільних людей, а також щонайменше 19 875 випадків поранення цивільних. Про це заявив верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк 22 лютого 2024 року.

«Ймовірно, що реальна кількість втрат серед цивільних осіб є набагато вищою», – кажуть в місії.

Форум

Wiki